Elektroninės sistemos šunims ir jų naudojimas Europoje – tiesa ir melas
Esu dažnai klausiamas apie elektroninės įrangos šunų dresiravimui ir kontrolei naudojimo Europoje legalumą. Žmones domina, ar jie nepažeidžia kokių nors įstatymų įsigydami ir naudodami lojimo ribojimo, elektroninius dresiravimo antkaklius arba radijo tvoras (nematomus aptvarus).
Į klausimą, iš kur šita jų informacija, nurodomas arba internetas, arba savo "šuns trenerio" kinologo nuomonė.
Išsiaiškinkime, iš kur kyla tokie gandai ir kam naudingas melas apie apie kažkokį teisinį draudimą naudoti elektroninius dresiravimo prietaisus šunims.
Internetas, tiksliau Rusijos pusė, kupinas informacijos apie tai, kad ES šalyse tokios įrangos naudojimas uždraustas. Štai būdinga citata, ją lengvai rasite įkliavę į paieškos laukelį:
"...Daugelyje Vakarų Europos šalių elektrošoko antkakliai įstatymiškai draudžiami, kadangi žala, kurią jie daro fizinei ir psichinei šuns sveikatos būklei, įrodyti moksliškai. Austrijoje šis draudimas įsigaliojo 2005 metais, Vokietjoje – 2006-ais..." Kaip gražiai ir įtikinamai rašoma, netgi su skaičiais!Pirmiausia išsklaidysime pirmąjį melą.
Ir taip melas numeris vienas – elektroninės įrangos šunims naudojimas: antilojimo antkakliai, elektroniniai dresiravimo antkakliai (radijo antkakliai) ir nematomi aptvarai (radijo tvoros, radijo piemenys) draudžiami Europoje.
Europa mėgsta įvairias muges ir prekybos šou. Būtent jų metu gamintojai susitinka su pardavėjais, sudaromi kontraktai, o tokie renginiai gerokai papildo valstybės iždą.
2012 metais turėjau progą apsilankyti dviejuose didžiausiuose tokio pobūdžio renginiuose Europoje. Tai prekybos šou Vokietijoje, Niurnbergo mieste, vienas renginys vadinasi IWA & OutdoorClassics, kitas Interzoo 2012.
IWA – kasmetinis srities profesionalų renginys. Atsitiktinių žmonių ten nebūna, įėjimas tik su kvietimais arba turint oficialų darbo toje srityje patvirtinimą. Parodoje eksponuojama labai daug civilinių ginklų (kulkosvaidžio nusipirkti nepavyktų), o taip pat aktyvaus poilsio prekių, į kurių skaičių įeina ir elektroninė amunicija šunims.
Gal būt Europoje yra elektronikos šunims pardavimo apribojimai, kaip ginklams? Ne, to nėra. Tai patvirtina stambiausias tos srities Europoje šou Interzoo, vykstantis kas dveji metai.
Interzoo – įėjimas su bilietu visiems pageidaujantiems. Parodoje yra visko - nuo žuvyčių ir žiogelių (tarakonų ten taip pat galima įsigyti) iki pampersų šunims ir... suprantama, elektronika šunims. Savo įrangą šunims 2012 metais pateikė per dešimtį gamintojų iš viso pasaulio. Iš jų daugiau nei pusė buvo europiečiai.
Tačiau gal paroda lieka paroda, o gyvenime viskas kitaip. Ir susirinkusios firmos savo prekes parduoda toli Afrikoje, Amerikoje ir paslaptingoje šaltoje Rusijoje, o Europoje yra tik jų būstinės?
Pereikime į gerbiamų Europos gamintojų puslapius, prancūzų firmos Num’axes ir čekų Dogtrace (VNT Elektronics Ltd.), kurių oficialiu dileriu Latvijoje jau daugelį metų yra e-dog.lv.
Įdėmiai pažvelgus į distributorių Dogtrace žemėlapį, galima pastebėti, kad jame yra baltų dėmių. Tikrai, Dograce neturi oficialaus atstovo Norvegijoje, bet yra Olandijoje. Num’axes , savo ruožtu, nėra Olandijoje, bet yra Norvegijoje. Tokiu būdu, abi firmos aprūpina senutę Europą.
Gal būt jos ten egzistuoja, bet neparduoda, tokios keistuolės?
Apsilankykime internetinėse parduotuvėse ir įsitikinsime, kad labai netgi parduoda, ir ne tik jos.
Olandja – tipiška parduotuvė
Vokietija - gamintojas ir firminė parduotuvė
Ir, žinoma, Austrija visame gražume
Kitose Europos šalyse viskas atrodo taip pat, kai kur gaminama ir visur parduodama.
Kodėl aš visą laiką miniu Olandiją? Čia esu priverstas grįžti prie auščiau minėtos citatos ir suabejoti mintimi apie "moksliškai pagrįstą žalą". Tyrimai tikrai kažkada buvo atliekami Olandijoje ir jais priimta remtis. Kiekvienas pageidaujantis gali juos rasti internete, taip pat kaip ir specialistų kritiką dėl tyrimo metodologijos ir eksperimento skaidrumo nebuvimo. Neapkrausiu Jūsų nuorodomis iš šio "tyrimo" šalininkų ir kritikų, GOOGLE ateis Jums į pagalbą.
Ypatingai aršiems gynėjams ,,šunelių, kuriuos kankina elekta“ ir ,,Europos įstatymų žinovams“, kurie suskubs apkaltinti mane melu ir kitomis nuodėmėmis, paaiškinsiu dėl visa ko.
Dėmesio! Toliau bus kalbama tik apie gaminius, naudojančius elektros impulsą. Prietaisai su ultragarsu, vibracija, purškiančios sistemos leidžiami visur!
Europos Sąjungoje daug šalių, teisėsauga jose skirtinga ir kartais gan įdomi. Yra vietų, kur negalima pirkti/įvežti, bet nedraudžiama naudoti (Didžiosios Britanijos istorinė provincija su Velso autonomija). Arba ryškus pavyzdys Australija, nors ji ir ne Europoje. Jei pas jus muitininkas pasienyje tikrindamas ras elektros antkaklį, jį konfiskuos. O jeigu jį gaunate paštu iš užsienio... Vadinasi, jūs galite jį legaliai naudoti!
Kai kuriose šalyse uždraustas naudojimas, bet leidžiama parduoti/pirkti, taip, pasitaiko ir to. Sakysite, kad tokių įstatymų nebūna. Būna, ir netgi arčiau, nei galvojate. Mūsų mylimoje Latvijoje draudžiama naudoti policijos radarų detektorius (radar detektorius), bet užtat juos galima legaliai pardavinėti ir pirkti.
Taip! Yra šalių, kuriose visiškai draudžiamas elektroimpulsinių dresiravimo antkaklių pirkimas / pardavimas / naudojimas. Tokia įranga visiškai uždrausta Danijoje ir Švedijoje. Tarp kitko, šiose šalyse šio įstatymo griežtai paisoma.
O štai Norvgijoje parduodama ir naudotis leidžiama tik specialiai apmokytiems žmonėms – tai pagal įstatymą. O realybėje parduodama ir naudojama absoliučiai laisvai. Tarp kitko, tas tinka kalbant apie Šveicariją ir Kiprą.
Čekijos teisėtvarka (sveiki, Dogtrace) taip pat reikalauja, kad elektroimpulsinius elektrninius dresiravimo antkaklius gali naudoti žmonės, išklausę instruktažą. Bet iš tikrųjų jie parduodami ir naudojimi legaliai. Juk jūs skaitote gaminio instrukciją, jį nusipirkę? Vadinasi, jūs visi susipažįnę su instruktažu.
Tik prekiauti pagal įstatymus leidžiama Rumunijoje ir Islandijoje. Realiai prekiauja ir naudoja.
Bet grįžkime į Vokietiją. Čia pardavimas legalus, bet už netinkamą jų naudojimą profesionaliais tikslais gali kilti problemų darbe, net iki atleidimo iš darbo. Tarp kitko, įstatymai gan švelnūs ir realių jo panaudojimo pavyzdžių nėra.
Mums svarbiausia dabar įjungti šaltą mąstymą ir suprasti viena.
Europoje labai griežtai reglamentuojama visa, kas gali sukelti kokią nors žalą, nesvarbu kam - žmonėms ar gyvūnams. Jeigu įranga gaminama Europoje ir ten pat parduodama, vadinasi gyvūnų teisių apsaugos gynėjai neturi pretenzijų tam elektroniniam prietaisui, o tai svarbiau nei Eurokomisijos nuomonė.
Europos Sąjungoje veikia griežčiausi pasaulyje normatyvai radijo elektroniniams antkakliams ir distancinio šunų dresiravimo sistemoms. Šiuo metu maksimalus visų elektroninių antkaklių, gaminamų Europoje, elektros poveikio lygis griežtai kontroliuojamas saugumo technikos reikalavimų , ginančių gyvūnų saugumą. Netgi paties aukščiausio lygio elektros poveikis nesukels gyvūnui jokios žalos.Bet kokie elektroniniai šunų kontrolės prietaisai, pagaminti už Europos Sąjungos ribų, legaliai importuojami tik praėję sertifikaciją.
Tokiu būdu, bet koks legaliai Europoje nupirktas prietaisas šunų dresiravimui bus saugus ir legalus.
Ir taip, su pirmuoju mitu apie elektronines šunų dresiravimo priemones mes išsiaiškinome, diagnozė – melas. Jei abejojate, peržiūrėkite nuorodas aukščiau dar kartą.
Žala, elektroninių dresiravimo prietaisų daroma šunims, taip pat abejotina. Nors šuns šeimininkas, jei jis idiotas, ir paprasta lazda gali sužaloti šunį. Nekalbant apie pneumatinį ginklą, kuriuo kai kurie ypatingai protingi veikėjai bando atpratinti šunis rankioti nuo žemės visokius niekus, kad nelotų ant praeivių.
Kam naudinga platinti melą apie elektroninius prietaisus šunims, ir kam nenaudingas naudojimas dresiravimo antakalių, radijo tvorų ir antilojimo antkaklių. Atsakymas aiškus – žmonėms, uždirbantiems pinigus už šunų dresiravimą, jų mokymą paklusti. Būtent jie pagrindiniai melo apie žalą ir draudimus platintojai. Radijo tvorose (nematomas aptvaras, radijo piemuo) ir elektroniniuose dresiravimo antkakliuose naudojamas vienas ir tas pats poveikio šuniui principas. Bet, kas įdomu, prieš radijo tvoras ,,šunų treniravimo specialistai“ nieko prieš neturi, jos neatima duonos, o štai prieš kitus....
Tai, už ką jūs mokate didelius pinigus kursuose, nebūdami tikri, kad šuo jūsų klausys, kai paleisite jį nuo pavadėlio, pasiekiama per porą pasivaikščiojimų be žalos jūsų piniginei ir šuns sveikatai.
Bet kuris šunų augintojas, pradėjęs naudoti elektroninį antkaklį , greitai įsitikina, kaip paprastai, greitai, efektyviai galima išmokyti šunį paklusnumo ar pakoreguoti jo elgesį.
Žinoma, tai tuo atveju, kai šuo žino, ko iš jo norima.
Dresiravimo sistema nepakeičia užsiėmimų su patyrusiu kinologu. Šuo pirmiausia turi išmokti suprasti, ko iš jo nori šeimininkas. Antkaklis pats nedresiruoja, jis tik padeda greitai išvystyti gebėjimą paklusti.
Pabandykite naudoti dresiravimo antkaklį, ir jus nustebins rezultatai.
Jūsų šuo liausis gainiotis mašinas rizikuodamas po jomis pakliūti.
Šuo nerankios nuo žemės purvinų daiktų, kuriais gali susižaloti ar apsinuodyti.
Šuo nesigainios dviratininkų ar kačių, ir jums neteks bendrauti su policija.
Tarp kitko, radijo tvora, kaip ir antkaklis nuo lojimo, saugo jūsų ramybę nuo nepatenkintų kaimynų ir didelių baudų. Ypač ten, kur tvora, jos aukštis reglamentuojamas vietinių taisyklių.
Ir pabaigai.
Europoje nuo 2004 m kovo egzistuoja speciali organizacija. Jos kontroliavimo objektas - sritis, susijusi su šunų elektroninio dresiravimo prietaisų gamyba. Taip pat nustato standartus ir sertifikatus. Būtent ECMA vysto standartus ir normas visiems prietaisams, skirtiems naminiams gyvūnams, parduodamiems Europos Sąjungoje.
Iki senosios europinės tradicijos reguliuojama viskas:
Maksimali ankakliu generuojamo elektros impulso jėga.
Maksimalus atstumas tarp antkaklio kontaktinių elektrodų.
Maksimali impulso trukmė ir pan.
Jei norite sužinoti daugiau, apsilankykite ECMA, ir ramia sąžine naudokite elektroninius dresiravimo antkaklius šunims.
author Mihails Aleksejevs.
Publikuoti medžiagą leidžiama esant aktyviai nuorodai į puslapį e-dog.lv